Аналітика
Як спортивні майданчики стають новими “овочерізками” для місцевих бюджетів

Аналітика серпневих закупівель на ремонти, відбудови та облаштування територій для занять спортом.
Загальна картина
В щоденному потоці закупівель за серпень якось дуже помітними стали спортивні теми. Серпень – бум будівель спортивних майданчиків. Дивним є той момент, що закупівлі, заточені на спортивне виховання на території шкіл чи у звичайній міській агломерації, досить важко систематизувати. Абсолютно незрозумілими є кодування таких закупівель у Prozorro та пріоритетність по території країни. Тому досить складно сказати щось, на кшталт: “в Україні відбулося 115 закупівель на будівництво стадіонів”, чи “100 разів купували спортивний інвентар”. Зрештою, ми не можемо пропустити той факт, що за збігом обставин комунальники та освітяни почали синхронно займатися підйомом спортивного духу в населених пунктах. Сьогодні розкажемо про деякі аспекти “спортивних закупівель” на які варто звернути вагу суспільству.
Коди CPV
Різноманітність кодування вище згаданих закупівель не дозволяє зняти статистичні мірки із класичної системи публічного моніторингу в Dozorro, так, як ми до цього звикли.
Наприклад ВІДДІЛ ОСВІТИ ЖОВТАНЕЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ бачить у побудові спортивного майданчику за 203 тисячі гривень “відповідним” саме код “ДК 021:2015:37440000-4: Інвентар для фітнесу”. А От ГВАРДІЙСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО РАЙОНУ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ на капітальний ремонт спортивного майданчика за 413 тисяч просто написала “роботи” та додала код “ДК 021:2015: 45453000-7 — Капітальний ремонт і реставрація” (до речі, закупівля проходила без аукціону ще й без звітності, тому варто звернути увагу регулятора).
У Коломиї капітальний ремонт на території ліцею, майже за півтора мільйона гривень, віднесли до ДК 021:2015: 45000000-7 — Будівельні роботи та поточний ремонт, а проєкт ремонту, ясна річ, проходив за кодом ДК 021:2015: 71320000-7 — Послуги з інженерного проектування.
Управління освіти виконавчого комітету Вараської міської ради взагалі писав код “Інші завершальні будівельні роботи” на ремонт майданчика на території Вараського ліцею №4 за півтора мільйона гривень. До речі, останній код ДК 021:2015: 45450000-6 — Інші завершальні будівельні роботи у нашому випадку трапляється найчастіше.
Найспортивніші райони країни: Вараш, Стрий, передмістя столиці
Виявилось, є райони в Україні, які просто “пакетно” підійшли до відновлення спортивних зон. Вище ми згадали про Вараш, так от: у цьому місті про спорт подумали комплексно.
За літо Управління освіти здійснило закупівлю м’ячів (67 200 гривень) та спортивного інвентарю (63 365 гривень), облаштувало електроосвітлення спортивного майданчика на території Вараського ліцею № 3 за 330 225 гривень та провело ремонт футбольного майданчика, про який згадувалось вище. Правда, освітяни були змушені відмовитись від послуги з поточного ремонту спортивного майданчика для гри в футбол на території Вараського ліцею №1 за 1,3 мільйона гривень у зв’язку зі скорочення видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг.
Подібна історія відбувається і в Стрийському районі. Управління освіти Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області провело 11 подібних закупівель. Зокрема освітяни збираються побудувати універсальний спортивний майданчик у селі Ярушичі за 3,4 мільйони гривень, а в селі Жулин – за 5,3 мільйона гривень.
Здивували міста-супутники Києва. У Вишневому в серпні ремонтуватимуть одразу три спортивні локації за адресами: вул. Балукова, 1 (101 452 ), вул. Святоюріївська, 20 (97 207 гривень) та вул. Південна, 7 (115 445 гривень). Всі роботи виконуватиме один ФОП.
У Боярці за 225 269 гривень облаштують тверде покриття на майданчику. А в селі Гора, Бориспільського району, в серпні провели аж 6 закупівель на “спортивні потреби”, серед яких найдорожчими став капітальний ремонт спортивного майданчика (325 тисяч гривень) та виготовлення проектно-кошторисної документації на “Нове будівництво багатофункціонального спортивного майданчика по вулиці Толстого” (107 тисяч гривень). Нащо такі витрати для села у 3 тисячі мешканців. Не зрозуміло. До речі, про доцільність…
Сумнівна доцільність: села на декілька тисяч осіб та прифронтові зони
Якби ми запитали деяких замовників, чи дійсно у них існує нагальна потреба у тій чи іншій закупівлі, то не факт, що вони дали б нам відповідь. Взяти хоча б Харківщину, місцевість, яка знаходиться не так далеко від лінії зіткнення. Так комунальники Ізюмського району вирішили, що настав час поремонтувати за 198 тисяч гривень дитячі та спортивні майданчики у селищі Андріївка. Зміївська міська рада теж хоче облаштувати 2 майданчики за 176 тисяч, і схоже, “Епіцентр” вже вирішив їй в цьому допомогти.
На відміну від деяких населених пунктів, які знаходяться в наближенні до лінії фронту, є ще й неаргументовані витрати на спортивні майданчики в селах, з невеликою кількістю населення.
Так у селі Гвардійському з кількістю населення у 2,3 тисячі мешканців капітально відремонтують спортивний майданчик за 414 тисяч гривень. А у селі Наталівка на Житомирщині – за 216 тисяч гривень вмонтують табло та полагодять світло. До речі, у селі Жулин на Стрийщині, яке збирається будувати майданчик за 5 мільйонів проживає менше 1 тисячі осіб.
Рекордсмен серпня
Тут ми обрали лише одного гравця. На Волині, у місті Володимир, на території ліцею № 5, такий ремонт майданчика збираються провести аж за 15,2 мільйона гривень. Для порівняння, у цій же школі відремонтують і медпункт, але це обійдеться у 100 разів дешевше, всього за 166 тисяч гривень. Доцільність такого ремонту в місті на 38 тисяч осіб – не відома.
Висновок
Так, сховати закупівлю на ремонт майданчика, шляхом написання невірного коду, чи дроблення на менші суми – можна. Але система Prozorro їх бачить. Місцеві жителі їх бачать. Особливо, якщо йдеться про “мільйонник”. І досить дивно, що в останній місяць перед початком навчального року, коли перевага надається утепленню, енергоефективності та захисним спорудам, так багато закладів вирішили подумати про спорт. На часі?…
-
Дайджест2 months ago
Військова частина спорудить спортмайданчик за 5 мільйонів
-
Аналітика2 weeks ago
Гуманітарне розмінування в Prozorro: вартість, географія, переможці
-
Дайджест2 months ago
Мін’юст: 5 мільйонів на портативні зарядні станції
-
Дайджест2 months ago
Військова частина 3070 відремонтує їдальню за 22 мільйони
-
Дайджест2 months ago
213 мільйонів на ремонт Кременчуцького спортивного ліцею
-
Дайджест2 months ago
На 10 мільйонів замовлять прикордонних стовпів
-
Дайджест1 month ago
Ірпінь. Лікувальний корпус у військовому містечку: 748 мільйонів
-
Дайджест2 months ago
До Рівного поїде УЗД-апарат за 9 мільйонів